Γ' Εθνική, 1ος όμιλος, 11η αγωνιστική: Στο

Δεν κατάφερε να κάνει το "4 στα 4" η ομάδα του ΑΟ Καβάλας, καθώς για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας υποχρεώθηκε να παραχωρήσει εκτός έδρας λευκή ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Εθνικό Σερρών. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πλην όμως ο δυνατός αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών της -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο έπνεε προς την πλευρά που επιχειρούσε επιθέσεις η Καβάλα-, με συνέπεια να μην καταφέρει να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Σε 2 περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο (στο 23' και στο 29') ο Δουμάνης προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο στην πρώτη περίπτωση η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ στην δεύτερη το σουτ αποκρούστηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς (συγκεκριμένα από τον Σαϊνατούδη).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα επηρεάστηκε σαφώς από τον δυνατό αέρα και την σφιχτή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Στο 49' ο Δουμάνης βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μπαχταρλίεφ, ωστόσο ο τελευταίος πρόλαβε να διώξει την μπάλα με τα πόδια, ενώ στο 57' ο τερματοφύλακας της Καβάλας Αθανασίου μπλόκαρε δύσκολα το σουτ του Γεωργιάδη. Στο 64' η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον νεοεισελθόντα Παππά να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γρηγόρη Παπαδόπουλου, αλλά να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ, ενώ στο 80' οι γηπεδούχοι παραλίγο να ανοίξουν το σκορ, αλλά το μακρινό σουτ του Αγγελίδη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αθανασίου. Η τελευταία μεγάλη φάση για την Καβάλα καταγράφτηκε στο 87', με τον Καζάκη να επιχειρεί μια καρφωτή κεφαλιά και τον Μπαχταρλίεφ να αποκρούει εξ επαφής και να στερεί την χαρά από τους οπαδούς της Καβάλας που βρέθηκαν στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας.

FC SERRES(Αλεξίου): Μπαχταρλίεφ, Παπαδόπουλος Α, Σαϊνατούδης(62΄ Μερεσιώτης), Παυλίδης, Κασμερίδης, Θυμιατής, Κατσαρός, Αγγελίδης, Κρυστάλλης, Ντούνγκα, Παπίτσας(53΄ Γεωργιάδης)

KABAΛΑ(Ανυφαντάκης): Αθανασίου, Σταματόπουλος(63΄ Παππάς), Μαργαρίτης, Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος Γρ.(77΄ Κανούλας), Μπάτζιος, Πτηνόπουλος(63΄ Μπαντάνης), Δουμάνης, Καζάκης

Στο 0-0 έμεινε και το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, ωστόσο -σε αντίθεση με την Καβάλα- μόνο ικανοποιημένο μπορεί να είναι με το τελικό αποτέλεσμα (αν σκεφτεί κανείς ότι στον πάγκο έκατσε ο προπονητής τερματοφυλάκων Γιάννης Ιωαννίδης), καθώς αγωνιζόταν εκτός έδρας κόντρα στην Δόξα Δράμας. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με την Δόξα Δράμας να έχει την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και το Βυζάντιο να επιχειρεί να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Αργύρη Μπαρέττα. Στο 16' ο Σάντος σούταρε ελάχιστα άουτ και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους "Μαυραετούς", ενώ στο 30' ο Στόϊκος σούταρε αφύλακτος μετά από κόρνερ του Κουμπρόγλου αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάντος επιχείρησε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία αλλά ο αμυντικός του Βυζαντίου Γαλακτερός με προβολή αποσόβησε την παραβίαση της εστίας της ομάδας του, ενώ στο 35' το σουτ του Κανετίδη έξω από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σουμουλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά -κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων της Δόξας Δράμας-, με το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος να απειλεί σε 3 περιπτώσεις την εστία του Μένκα. Στο 66' ο Αποστολίδης σούταρε αφύλακτος μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 85' ο Αποστόλου εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των "μαυραετών" και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Τέλος, στο 90' ο ίδιος παίκτης με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Μένκα να διώξει σε κόρνερ.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: (Ανδρέας Παντζιαράς) Μένκα, Χαριτωνίδης, Γκαρακλίδης, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Ντουτσαρίδης (54' Περσίδης), Στόικος, Κουμπρόγλου, Κανετίδης (73' Κυριακίδης), Ντος Σάντος (63' Δούμπλατζης), Γαιδαρτζής

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: (Γιάννης Ιωαννίδης) Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός (60' Κάπατζης), Ματετζίδης, Μουσικάκης, Αποστόλου, Κεφάλας, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Τσίλογλου (70' Ουζούνογλου), Μπαρέτας (89' Ασλανίδης)

Τέλος, ο Νέστος Χρυσούπολης συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας δίκαια εντός έδρας την ΑΠΕ Λαγκαδά με 3-1 και μένοντας μόνος πρώτος στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ στο 1ο ημίχρονο ήταν 1-1 (με τον Μπουλγουρά να πετυχαίνει το γκολ για τους γηπεδούχους), ωστόσο στην επανάληψη ο Χασάνογλου έδωσε, με την εξαιρετική του εμφάνιση, το σύνθημα για την αντεπίθεση του Νέστου. Ο ίδιος, με εξαιρετικό μακρινό σουτ στο 65', έγραψε το 2-1 ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 87' ο Νίκου με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κούτεφ (ενδιάμεσα, και συγκεκριμένα στο 70', ο Νέστος είχε και δοκάρι).